Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'
search
  • Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'
  • Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'
  • Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'
  • Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'
  • Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'
  • Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'

Cotyledon Ladismithiensis - 'Łapy Niedźwiedzia'

19,99 zł

(19,99 zł szt.)

Brutto Dostawa w ciągu 1-2 dni roboczych

Cotyledon Ladismithiensis jest sukulentem należącym do rodziny Crassulaceae. Pochodzi z Prowincji Przylądkowej Zachodniej w RPA, a konkretnie z regionu wokół miasta Ladismith, skąd bierze swoją nazwę. Roślina rośnie w skalistych, jałowych obszarach i jest dobrze przystosowana do przetrwania w trudnych warunkach.

Ilość
Dostępny w magazynie

 

Bezpieczna i szybka dostawa na terenie całej Polski w niskich cenach.

  Bezpieczna płatność internetowa.

Paynow

  Zamów telefonicznie

Zadzwoń do nas: +48 737 337 236

  • Jasne miejsce z rozproszonym światłem. Unikać bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych.
  • Temp. około 18°C-25°C
  • Podlewanie raz w tygodniu w zależności czy roślina ma dużo światła. Jeśli mniej może być raz na 15 dni. 
  • Podłoże powinno być mieszanką ziemi do roślin zielonych, piasku lub perlitu.
  • Oczyszcza powietrze.
  • Roślina jest uznawana za toksyczną. Spożycie może wywołać objawy zatrucia u zwierząt domowych.

Parametry rośliny:
Wysokość w doniczce: 12 cm wraz z doniczką.
Średnica doniczki: 5.5 cm

Jedną z najbardziej uderzających cech Cotyledon Ladismithiensis jest jej niezwykły wygląd. Roślina ma grubą łodygę, z której wyrastają soczyste zielone liście mocno pokryte meszkiem. Liście są zakończone stożkowatymi nierównomiernie rozmieszczonymi końcówkami, które wybarwiają się na czerwony lub brunatny kolor przypominając tym samym łapę niedźwiedzia. Intensywność wybarwienia liściowych końcówek zależy od natężenia światła, w jakim usytuowany jest kotyledon. Im jaśniejsze stanowisko, tym ciemniejsze „pazurki".     

W miesiącach letnich Cotyledon Ladismithiensis wytwarza wysokie, wyprostowane łodygi, które mogą osiągać wysokość 30-40 cm. Łodygi te w okresie kwitnienia są zwieńczone gronami dzwonkowatych kwiatów, które są zazwyczaj jasnożółte lub zielonkawobiałe.  

Pielęgnacja rośliny Cotyledon Ladismithiensis jest stosunkowo łatwa, dzięki czemu jest to idealny wybór zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i początkujących miłośników roślin. W dalszej części tekstu przekazujemy szczegółowe instrukcje pielęgnacji, w tym wskazówki dotyczące podlewania, nawożenia i rozmnażania rośliny. Dzięki nim dowiesz się dokładnie jak zadbać o „łapki niedźwiedzia”, aby rosły pięknie i zdrowo.  

WYMAGANIA: 

 

Podłoże 

Roślina preferuje dobrze zdrenowaną glebę. Najlepiej sprawdzi się tutaj specjalnie przygotowana mieszanka dla sukulentów i kaktusów. Możesz też samemu stworzyć swoją mieszankę ziemi. Idealna dla kotyledonu poprzez zmieszanie torfu z drobnym perlitem, keramzytem i wermikulitem. Wierzchnia warstwa może być pokryta ozdobnymi kamyczkami dla większych walorów estetycznych. Pamiętaj, aby na dnie doniczki lub osłonki, w której znajduje się Twoja roślina, była cienka warstwa drenażowa utworzona np. z keramzytu, bądź drobno skruszonej terakoty.  

Podlewanie 

Kolejnym niezmiernie ważnym czynnikiem w poprawnej uprawie każdego rodzaju rośliny a szczególnie sukulentów jest ich podlewanie. Właściwie najważniejszym elementem tego zabiegu pielęgnacyjnego jest częstotliwość podlewania. Na pewno wiele razy zastanawialiście się jak poprawnie podlewać sukulenty. Przy tego rodzaju mniej znaczy lepiej! W zależności od tego gdzie sukulent ma swoje stanowisko, podlewamy go częściej lub rzadziej. Jeśli nie jesteście pewni czy roślina ma wystarczającą ilość wody sprawdźcie to poprzez zważenie doniczki. Sukulenty, które wymagają podlewania mają doniczki bardzo lekkie, a wierzchnia warstwa jest mocno przesuszona. Kolejnym wskaźnikiem informującym o tym, że roślina potrzebuje podlania jest jej odchodzenie od brzegu doniczki. Kiedy między ziemią a brzegiem doniczki tworzy się widoczna przerwa to znak, że czas podlać roślinkę.

Nasłonecznienie 

Jak każdy sukulent Cotyledon woli jaśniejsze stanowiska jednak należy pamiętać, aby nie stał w bezpośrednim mocnym świetle słonecznym cały dzień (szczególnie za szybą, która mocno zwiększy temp.). Nadmiar światła może poparzyć liście, dlatego ważne jest na początku obserwowanie rośliny, jak zachowują się jej niedźwiedzie łapki. Jeśli liście marszczą się i płowieją, to jest to sygnał dla nas, żeby przestawić doniczkę z rośliną w mniej nasłonecznione miejsce. W przypadku kiedy łodygi znacznie się wydłużają, a liście tracą swój soczysty zielony kolor, to zdecydowanie roślinę przestawić trzeba bliżej światła. Warto w tym podpunkcie wspomnieć również o optymalnej temp. rozwoju „niedźwiedzich łapek". Kotyledon najlepiej wzrasta w temperaturach w przedziale 15-33℃. Powyżej i poniżej tych temperatur, przechodzi w stan uśpienia.  

Nawożenie 

Sukulenty są roślinami żyjącymi w dużo trudniejszych warunkach niż większość roślin ozdobnych i doniczkowych, dlatego są przyzwyczajone do tego, że w ich środowisku naturalnym nie występuje tyle składników mineralnych. Mogą przetrwać cały sezon bez nawożenia i mieć  się całkiem dobrze. Jeśli bardzo zależy Ci jednak, na podkarmieniu Twojej roślinki wystarczy, że użyjesz nawozu o wolnym uwalnianiu do roślin zielonych na początku sezonu wegetacyjnego lub podlejesz zwykłym nawozem raz na miesiąc, lub nawet półtora miesiąca. Bardzo ważne jest, aby nie stosować nawozów w czasie spoczynku, ponieważ roślin nie wchłonie tylu składników mineralnych, które mogą kumulować się w podłożu i doprowadzić do poparzenia korzeni.  

Rozmnażanie 

Sukulenty można rozmnażać z nasion, lecz może być to problematyczne w pierwszym etapie podczas kiełkowania. Najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną metodą rozmnażania sukulentów jest propagacja z liści. Kilka zerwanych liści pozostawiamy na kilka dni, aby ich końcówki delikatnie obeschły. Następnie umieszczamy je w odpowiednim do tego przygotowanym podłożu lub perlicie (oba powinny być bardzo wilgotne). Po jakimś czasie u podstawy powinny pojawiać się drobne korzonki i kępki maleńkich liści.   

R-COT-LAD-1
10 Przedmioty

Opis

Średnica doniczki
6 cm
Filtruj według
Sukulenty
Słoneczne miejsce
Łatwe w uprawie
Pochodzenie
Afryka

Zobacz także

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.