• Obecnie brak na stanie
Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
search
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'
 • Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'

Hedera Helix 'Wonder' - Bluszcz Pospolity 'Wonder'

11,00 zł
Brutto

Jedna z najbardziej popularnych roślin okrywowych i pnących w Europie z podwórek i parków wkradła się również do wnętrz naszych domów, ciesząc oko ciemnozielonymi liśćmi i gęstym pokrojem przez cały rok. 

Średnica doniczki: 7.5 cm
Ilość
Obecnie brak na stanie

 

Bezpieczna i szybka dostawa na terenie całej Polski w niskich cenach.

  Bezpieczna płatność internetowa.

Paynow

  Zamów telefonicznie

Zadzwoń do nas: +48 737 337 236

 •   Jasne miejsce z rozproszonym światłem. Znosi zacienienie.
 •   Około 18°C
 •   Podlewamy w momencie kiedy wierzchnia warstwa przeschnie. Utrzymujemy wilgotność w okolicy rośliny.
 •   Podłoże uniwersalne z dodatkiem perlitu, wermikulitu lub keramzytu.
 •   Oczyszcza powietrze.
 •   NIE jest bezpieczny dla zwierząt domowych. Może powodować biegunkę, wymioty i podrażnienia skóry. 

Parametry rośliny: 

Wysokość w doniczce: 16 cm 
Szerokość doniczki: 8 cm 

Bluszcz jest częstym widokiem na podwórkach i w parkach głównie na terenie Europy i w obszarze śródziemnomorskim. Ta zimozielona roślina, należąca do rodziny araliowatych, może być również trzymana jako roślina pokojowa, ponieważ bluszcz upiększa pomieszczenie przez cały rok dzięki swoim wiecznie zielonym liściom. Jako ozdobna roślina domowa  może być wykorzystywany w pojemnikach wiszących oraz jako pnącze dzięki korzonkom powietrznym. W zależności od gatunku osiąga około 300-400 centymetrów. 

Jego wieloklapowe liście w ciemnozielonym kolorze są bardzo wytrzymałe i odporne na chłody. Co ciekawe, bluszcz ozdobny może dożyć nawet 100 lat. Dlatego opłaca się przyjrzeć się bliżej tym roślinom pokojowym i otoczyć je troskliwą opieką.

Hedera Helix bardzo dobrze czuje się w chłodnym miejscu. Nie przepada za ciepłem, dlatego słoneczny parapet z kaloryferem nie jest idealnym miejscem. Mimo to kocha światło, dlatego jasny pokój z pośrednim promieniowaniem słonecznym jest świetnym miejscem. Nawet w półcieniu może się wspaniale rozwijać. Idealna jest dla niego temperatura około 18°C przy dość wysokiej wilgotności powietrza. Doskonała do tego celu jest łazienka, w innych pomieszczeniach należy go od czasu do czasu zwilżać. 

Normalna ziemia kwiatowa w zupełności odpowiada standardom bluszczu. Aby wzmocnić rośliny, można dodać nieco wiórów rogowych jako długotrwałego nawozu. Ważne jest, aby gleba była luźna i nie pozwalała na zaleganie wody. 

Pojedyncza roślina bluszczu dobrze rośnie sama, ale doniczka nabiera pożądanego krzaczastego wyglądu, jeśli posadzi się więcej niż jedną roślinę. W przypadku bluszczu pnącego należy wybrać większą donicę z miejscem dla dwóch do pięciu roślin bluszczu i dodatkową podporą wzrostu. Idealną porą na przesadzanie jest wiosna, ewentualnie jesień. Roślina znacznie bardziej komfortowo czuje się, jeśli przesadzanie odbywa się przed okresem grzewczym. Wiosna oferuje jednak lepsze warunki, zwłaszcza jeśli rośliny są już dość duże i korzenie wychodzą z doniczki. Nowa doniczka powinna być o dwie szerokości palca większa od starej.

Podobnie jak wiele innych roślin, bluszcz nie lubi zastoisk wodnych. Upewnij się, że jest utrzymywany w stanie wilgotnym, ale nie za mokrym. Ci, którzy nie mają dużego doświadczenia w podlewaniu roślin i często topią swoje rośliny, mogą dodać do gleby trochę piasku lub keramzytu. Poprawiają one przepływ wody. Wermikulit jest również odpowiedni dla tego rodzaju zabiegów, przyjmuje on zapas wody, którą rośliny mogą wykorzystać w fazach suchych. Pamiętajmy, aby do podlewania używać wody przegotowanej lub odstanej co najmniej 2 doby. Zimą podlewamy roślinę rzadziej, za to możemy od czasu do czasu zraszać ją miękką wodą.   

Bluszcz jest bardzo podatny na cięcie. Ze względu na jego duży wzrost, roślinę można dowolnie przycinać, przez co możemy kontrolować długie pnącza i utrzymać bluszcz w pożądanym rozmiarze. Najlepszą porą na przycinanie jest wiosna, jednak w ciągu roku można dokonywać drobnych cięć korygujących powyżej węzłów liściowych skierowanych na zewnątrz. Jeśli chcesz, aby młode rośliny rosły krzaczasto, od czasu do czasu obcinaj końcówki pędów. 

Aby bluszcz wspaniale się rozwijał, zaleca się jego okresowe nawożenie. Ponieważ gleba, z wyjątkiem gleby na zewnątrz, po pewnym czasie przestaje odżywiać roślinę, zaleca się nawożenie od marca do września nawozem płynnym raz na dwa tygodnie, albo nawozem długo działającym, który jest wprowadzany do gleby. Liściaste rośliny ozdobne preferują nawóz na bazie azotu, który należy dodawać do wody do podlewania w bardzo niskim stężeniu.


Wskazówka: Nigdy nie należy dodawać nawozu do suchej gleby. Lepiej jest nawozić po zwilżeniu gleby. Od września nawożenie nie jest już konieczne. Rośliny przechodzą teraz powoli w stan hibernacji.

R-BLU-WON-1

Opis

Średnica doniczki
8 cm
9 cm
Filtruj według
Oczyszczające powietrze
Słoneczne miejsce
Łatwe w uprawie
Pochodzenie
Europa

Zobacz także

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.