Keramzyt ogrodniczy to kruszywo lekkie powstałe w wyniku obróbki termicznej gliny ilastej w temperaturze wynoszącej ok. 1150℃. W ten sposób powstaje granulat wypełniony powietrzem. Skorupka ceramiczna cechuje się bardzo dużą twardością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Granulki keramzytu najczęściej spotykane są w wielkości od 5 mm do 2 cm średnicy.
- Co najważniejsze keramzyt wypalany w takich warunkach jest zupełnie obojętny chemicznie, co oznacza, że nie zmienia pH podłoża.
- Nie jest rozpuszczalny ani wypłukiwany przez wodę, jedynie w niewielkim stopniu nasiąka wodą.
- Jest obojętny na działanie drobnoustrojów, pleśni i grzybów oraz większych szkodników, dzięki czemu zmniejsza ryzyko infekcji roślin.
- Możemy go stosować zarówno jako warstwę drenującą, jak i komponent podłoża do roślin spulchniając je, udrażniając i poprawiając jednocześnie roślinną gospodarkę wodną.
- Keramzyt można stosować jako element ozdobny przyjazny roślinom, które wymagają dużej wilgotności powietrza.
Wystarczy, na wcześniej przygotowaną tackę z wodą, wysypać keramzyt i umieścić pomiędzy jego granulkami, albo na nim doniczki z roślinami. Woda, która będzie znajdowała się w tacce, parując stworzy iście tropikalne warunki dla naszych roślin.
Wychodząc naprzeciwko potrzebom naszych klientów, stworzyliśmy możliwość zamawiania mniejszych ilości keramzytu, niż oryginalne opakowanie o pojemności 2 l. Mniejsze opakowania keramzytu są idealne do przesadzania jednej rośliny lub kilku mniejszych. Keramzyt wysyłany jest wówczas w przezroczystych torebkach typu Doypack. Każda paczuszka ma 55 gramów keramzytu, co przekłada się na około 200 ml pojemności kruszywa idealnie do stworzenia warstwy drenażowej na dnie średniej wielkości osłonki o szerokości 12-14 cm, albo do wymieszania z porcją ziemi do takiej doniczki w celu spulchnienia podłoża.