Woda cz.2 - Temperatura Wody
Posted by      08/12/2021 10:11:50     Tajniki sukcesu w pielęgnacji roślin    Comments 0
Woda cz.2 - Temperatura Wody

Po naszym ostatnim artykule dotyczącym twardości wody przyszedł czas na kontynuację wątku wody w pielęgnacji roślin oraz jej kolejny bardzo ważny aspekt, a mianowicie: temperaturę. Mogłoby się wydawać, że cóż tu jest takiego skomplikowanego? Woda to woda. Jednak uwierz mi drogi czytelniku, na prawdę można się zdziwić, jak istotna jest rola temperatury wody w pielęgnacji roślin. Dlatego też zapraszamy Cię na solidną dawkę wiedzy w kolejnej części serii: „Tajniki sukcesu w pielęgnacji roślin”.

W każdym poradniku uprawy roślin doniczkowych znajduje się rozdział zawierający wskazówki dotyczące podlewania i zraszania. Wszędzie tam spotyka się ostrzeżenie, aby nigdy nie używać zimnej wody „prosto z kranu”. Wszystkie rośliny pokojowe potrzebują wody nieco ogrzanej, nawet jeśli na okres zimowego spoczynku zostały ustawione w chłodnym (choć zabezpieczonym od mrozu) pomieszczeniu. Zalecana „pokojowa” temp. wody podawana jest w dość szerokich granicach, mieści się ona bowiem pomiędzy 20-25℃. Czemu więc podawany jest taki przedział temperaturowy i jak temperatura wody może mieć wpływa na to jak rosną rośliny?

Jak niska temperatura wody wpływa na rośliny?

Entuzjaści domowych roślin doniczkowych muszą być świadomi faktu, że temperatura podłoża, korzeni i wody, którą roślinę podlewamy, ma istotne znaczenie. Zastosowanie wody o niewłaściwej temperaturze wiąże się ze:

1) Zmianą aktywności metabolicznej rośliny.

2) Spowolnieniem aktywności rośliny w chłodnych warunkach (zahamowanie wzrostu, spowolnienie metabolizmu).

3)Upośledzeniem lub całkowitym wyłączeniem mechanizmu pompy roślinnej, który jest obecny w korzeniach.

4) Pojawianiem się białych plam na liściach i opadaniem pąków przy zastosowaniu wody o zbyt niskiej temperaturze.

Funkcje systemu korzeniowego

Podstawowym zadaniem systemu korzeniowego jest pobieranie z gleby otaczającej korzenie wody i pierwiastków chemicznych, niezbędnych dla życia rośliny. Do pozostałych funkcji korzeni należą przytwierdzenie rośliny do podłoża, podparcie i magazynowanie. Korzenie czerpią wodę i sole mineralne, wykorzystując podstawowy proces osmozy: z powodu różnicy w stężeniu jonów woda wpływa przez membranę do komórek rośliny.

Systemy korzeniowe i pędowe mają różne potrzeby cieplne: pęd może pracować przy większych i szybszych wahaniach temperatury, a korzeń potrzebuje mniejszej amplitudy i niższej, stabilniejszej temperatury, która według licznych badań wynosi około 20-25℃.

Zagrożenie wynikające ze stosowania wody o nieodpowiedniej temperaturze.

System korzeniowy rośliny nie reguluje własnej temperatury, więc jeśli temperatura podłoża czy wody, którą podlejemy roślinę, wykracza poza optymalny zakres, korzenie przestają zaopatrywać resztę rośliny w dostateczną ilość wody i substancji odżywczych. Dotyczy to sytuacji, kiedy woda użyta do podlewania oślina jest zbyt zimna lub zbyt ciepła. Im większa różnica w temperaturze wody i podłoża, tym bardziej obciążony jest system korzeniowy, co powoduje nasilenie się problemów zdrowotnych rośliny, sprawiając, że zaczyna ona tracić odporność na patogeny i insekty.

Gdy z powodu zbyt niskiej lub wysokiej temperatury korzenie przestają spełniać większość swoich zadań, rośliny wchodzą w stan spoczynku. Słaby lub niesprawny system korzeniowy spowolni rozwój górnej strefy rośliny, ponieważ nie będzie ona w stanie przeprowadzić niezbędnych reakcji chemicznych z powodu niedostatecznego poboru substancji odżywczych. W praktyce oznacza to tyle, że roślina przestaje rosnąć, wydawać nowe liście i kwiaty bądź zacznie po prostu produkować je znacznie mniejsze. Nie tylko temperatura wody irygacyjnej zwiększa lub zmniejsza wydajność korzeni. Należy pamiętać również o temperaturze roztworu odżywczego używanego do zasilania roślin. Każda nagła i znaczna zmiana temperatury będzie stanowić dla nich wstrząs.

Warto w tym miejscu także wspomnieć, że powrót do optymalnego zakresu temperatury dla korzeni może zająć kilka do nawet kilkunastu godzin. Woda, szczególnie w okresie zimowym w wodociągach może mieć bardzo niską temperaturę. Podlewanie roślin wodą o zbyt niskiej temperaturze skutkuje długotrwałym ociepleniem podłoża, w którego trakcie roślina będzie musiała radzić się sobie z sytuacją stresową, a korzenie nie będą zaopatrywać rośliny w wodę i substancje odżywcze.

Wnioski

Temperatura wody, którą podlewamy rośliny, ma ogromne znaczenie dla dobrostanu domowych roślin. Zawsze warto odczekać, aby woda nabrała „pokojowej temperatury” lub nawet minimalnie ją podgrzać dodając do konewki czy butelki, z której podlewamy roślinę odrobinę gorącej wody i dokładnie zamieszać. Dzięki tak prostym zabiegom możemy utrzymywać nasze ukochane rośliny we wspaniałej kondycji przez wiele, wiele lat.

Mam nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości co do słuszności kontroli temperatury wody służącej do podlewania. Jeśli podobał Ci się ten artykuł lub masz dodatkowe pytania, zostaw komentarz.

Leave a Reply