Jako roślina, która pochodzi z terenów o sporej wilgotności Alokazja uwielbia wilgoć w powietrzu. Niezbyt częste zraszanie jej liści lub postawienie jej blisko nawilżacza powietrza to dla niej sama przyjemność. Jeśli zależy Ci na bardziej finezyjnym otoczeniu, możesz ją ustawić na kamyczkach często podlewanych wodą. Upewnij się jednak, że nie stoi bezpośrednio w wodzie, może to prowadzić do gnicia jej korzeni.
Trzeba jednak pamiętać, że wilgoć wkoło to nie to samo co przelanie rośliny. Tutaj wypada być bardzo ostrożnym i wstrzemięźliwym z ilością wykorzystywanej wody. Podłoże powinno być lekko suche z wierzchu w momencie kiedy zabieramy się do podlewania i najlepiej jest robić to poprzez wlewanie wody do podstawki. Roślina sama wypije sobie wystarczającą ilość wody, jakiej potrzebuje.
Podłoże, w jakim najlepiej będzie rosła alokazja powinno być żyzne, lekko kwaśne i przepuszczalne. Najlepsza będzie próchniczna ziemi z domieszką np. gruboziarnistego piasku.
Alokazja nie lubi bezpośredniego, mocnego słońca i jak większość roślin tropikalnych doskonale czuje się w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Temperatura optymalna dla alokazji to 18°C-27°C dlatego należy uważać na nią szczególnie zimą, aby nie przemarzła.
Gdy widzimy, że na naszej Alokazji pojawia się żółty liść, nie ma powodów do paniki. Roślina może utrzymać określoną ilość liści przed pozbyciem się starych, dlatego kiedy widzisz, że liście żółkną, oznacza to, że roślina pozbywa się ich, aby zachować energię do życia lub do wzrostu nowych liści.