Parametry rośliny:
Wysokość w doniczce: około 35 cm wraz z doniczką
Średnica doniczki: 12 cm
Adansonii podobnie jak Deliciosa wywodzi się z rodziny obrazkowatych jednak w przypadku tego gatunku Monstery mamy do czynienia z dużo mniejszymi rozmiarami liści i wielkością rośliny jako całości. Dzięki temu, że nie osiąga tak spektakularnych rozmiarów, stała się ulubienicą osób dysponujących nieco mniejszym metrażem czy też tych, którzy na rośliny po prostu nie mają aż tyle miejsca. Nadal wnosi jednak do naszych pomieszczeń orzeźwiającą zieleń i powiew odległej egzotyczności.
Odmiana Monkey Mask w warunkach domowych świetnie rośnie w towarzystwie podpór, palików i drabinek, po których może się piąć i wić w nieskończoność. Blaszka liściowa jest delikatnie pofałdowana, co przy obecności ukośnie do nerwu ułożonych dziur nadaje roślinie jeszcze większej dynamiki. Liście osiągają nawet do około 15 cm długości.
WYMAGANIA
Pod względem wymagań uprawowych nie różni się specjalnie od swojej większej siostry Monstery Deliciosa. Ze względu na łatwość w uprawie jest zdecydowanie bardzo dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z roślinami.
Preferuje jasne stanowiska z rozproszonym światłem. Bezpośrednia operacja promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia blaszki liściowej i pojawiania się na jej powierzchni nieestetycznych plam i odbarwień. Znosi częściowe zacienienie. Preferuje temperatury około 20-25°C. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C.
Przy uprawie Monstery Monkey Mask kluczowym elementem i źródłem sukcesu jej hodowli jest odpowiednio dobrane podłoże. Ziemia, w której uprawiana powinna być monstera, nie może być ciężka i zbita. Poprzez przynależność do aeroidów wymaga żyznego, dobrze przepuszczalnego podłoża. Najlepiej uprawiać monstery w popularnym bigosie lub mieszance ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu i drobnego keramzytu ogrodniczego, aby zapewnić jej korzeniom dostęp do powietrza. Monstera Adansonii jest bardzo wrażliwa na przelanie. W przypadku nadmiaru wody, korzenie mogą zacząć gnić, liście zaczną żółknąć, a na ich powierzchni mogą zacząć pojawiać się czarne lub ciemnobrązowe plamy.
W okresie wegetacyjnym, czyli od wczesnej wiosny do jesieni Monstera Monkey Mask powinna być zasilana co około 2 tygodnie nawozem do roślin zielonych. W przypadku braków mineralnych liście zaczynają rosnąć bardzo małe, a międzywęźla wydłużają się, co zdecydowanie działa na niekorzyść pokroju tej Monstery. W przypadku nadmiernego wydłużenia pędów lub ich ogołocenia z liści zawsze możemy odmłodzić roślinę. Wystarczy pociąć pędy przy węzłach i po ich ukorzenieniu się dosadzić powstałe sadzonki do rośliny matecznej, dzięki czemu zyska ona bujniejszy i gęstszy wygląd.
: