Kalatea pochodzi z bardzo ciepłych i wilgotnych terenów. Jej optymalne warunki rozwoju to około 20-25°C i wilgotność na poziomie około 60%. W lecie jest w stanie znieść nawet temperatury około 27-29°C. W okresie wakacyjnym można podlewać ją nawet około 2-3 razy w tygodniu, pamiętając, aby za każdym razem sprawdzać, czy ziemia jest sypka i sucha. Jeśli doprowadzimy do przelania rośliny i zbyt długiego przebywania jej korzeni w wodzie może to doprowadzić do ich gnicia. Od czasu do czasu można Kalatea zraszać miękką, odstaną wodą lub ustawić roślinę na kamyczkach i podlewać je od czasu do czasu tak, co stworzy jej doskonałe warunki wilgotnościowe do rozwoju. W okresie zimowym podlewanie spokojnie możemy ograniczyć do 1 razu na tydzień.
Najlepsza do uprawy Kalatea będzie mieszanka ziemi torfowej lub kompostowej z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Ziemia powinna być żyzna, dość przepuszczalna i lekko kwaśna. Zasilamy ją w okresie wzrostu (marzec-wrzesień) nawozami dla roślin zielonych co 2 tygodnie uważając, aby nie przesadzić z dawką, bowiem Calathea są bardzo wrażliwe na zasolenie ziemi.
Doniczka z Kalatea Makoya powinna stać w miejscu z rozproszonym światłem. Jeśli ustawimy ją w bezpośrednim słońcu, liście zaczną blednąć i mogą zacząć pojawiać się na nich brązowe plamy, co jest znakiem, że doszło do poparzenia blaszki liściowej.
Zabiegi pielęgnacyjne, do jakich możemy się ograniczyć podczas uprawy Makoya to delikatne przecieranie listeczków oraz „szczypanie” uschniętych liści, aby zachować ładny i zwarty pokój rośliny.